Kivizsgálásokról és a kezelésről




Szerintem nagyon fontos, hogy mindenki megtalálja a maga számára a legszimpatikusabb, legmegértőbb, leghozzáértőbb gasztroenterológust, valamint sebészt. Semmi nem rosszabb annál, mint amikor nem mondja el normálisan az ember orvosa, hogy mi a probléma, vagy ami még ennél is rosszabb, amikor félvállról veszi a beteget. 

A projekt igaz sok kutatást igényel, de hát mégis csak az egészségünkről van szó! Crohn esetében az orvos-beteg kapcsolat pedig akár egy életen át tartó hosszúságú is lehet.

A kivizsgálások sajnos a crohn-betegség velejárói. Nem lehet elkerülni őket, mert csakis úgy tudják beállítani az ember gyógyszereit, ha rájönnek a betegség gócpontjára (pontjaira). Kivizsgálásokon egyébként ha jól tudom, minden 2. évben részt kell venni, hogy időben észrevegyék, ha elváltozik a bélrendszerben valami.

A kivizsgálások kicsit kellemetlenek. Nem csupán a fájdalmak és az ezekkel járó stressz miatt, hanem mert általában étlen-szomjan kell megjelenni a vizsgálatokon.

A legnyugisabb közülük talán a kismedence MRI. Ezen a vizsgálaton csak egy pici kontrasztanyagot kell elviselni, a gép kattogását, meg hogy egy apró, zárt helyen kell feküdni. 

 
A vékonybél MRI már keményebb dió. Az sem jár különösebb fájdalommal, itt azonban több liter folyadékot itatnak a kivizsgálás előtt (aminek negro cukorkával összekevert keserű, gyógyszer íze van), valamint ezen felül is fecskendeznek vénásan kontrasztanyagot. A sok anyagtól rengeteg hasmenést kap az ember, ez benne a legkellemetlenebb. A vékonybél CT hasonló az MRI-hez, csak jobb szeretik crohnosok esetében MRI-nek kitenni az embert, mert a CT sugárterheléssel jár, nekünk pedig sokat kell vékonybél vizsgálatra járni.

A gyomortükrözés elég rossz élményt hagyott bennem. Nagyon rossz érzés, amikor ledugják az emberbe azt a vastag csövet, nekem végig öklendeznem kellett. Szerencsére azonban hamar véget ért a tortúra, és utána már csak kicsit kapart a torkom, a zsibbasztó spray hatása is hamar elmúlt.

A legeslegszörnyűbb a vastagbéltükrözés volt. Már az előkészületek is rettenetesek voltak, mivel hashajtóval ki kell pucolnia magát előtte az embernek. Én szerencsére bódító injekciót kaptam a tükrözés előtt, így nem emlékszem sok mindenre. Azonban így is tudom, hogy a nővéreknek le kellett fogniuk, úgy vonaglottam a fájdalomtól, pedig nekem a vastagbelem teljesen ép volt. A végbélnyílásból, egy műszer segítségével levegőt pumpálnak a vastagbélbe, ami olyan érzést vált ki, mintha szét akarna durranni az ember bélrendszere. Később pedig ezt a műszert felvezetik egészen a vékonybél alsó szakaszáig. A tortúra nálam 40 percig is eltartott, de nekem szerencsére úgy tűnt, mintha 3 perc alatt lezajlott volna, a bódítás miatt. Viszont soha nem vállalnám el józanul, mindenképpen kérnék hozzá bódító injekciót, vagy altatást. 


Crohn betegségben aktív szakasznak hívjuk azt, amikor be van gyulladva a szervezet. Pl.: láz jelentkezik, csökken a testsúly, több hasmenés van egy nap, stb. Passzív időszak, amikor minden látszólag rendben van, és jól is érezzük magunkat. Tünetmentes időszakban az ember sokkal több fajta ételt is megehet (persze mindenkinek tudnia kell, mit bír). A gyógyszerek szedését azonban sosem szabad abbahagyni! Tipikus hiba, hogy a crohnos passzív szakaszban leáll a gyógyszerek szedésével, mivel úgy gondolja nem lehet baja, mert jól érzi magát és emiatt meggyógyult. Sajnos ilyen nem létezik, ebből a betegségből nem lehet meggyógyulni! Lehet nem azonnal, - csak hónapok múlva - de az alapbajnál sokkal nagyobb károkat is tud okozni a crohn, ha nem szedi az ember a gyógyszereit!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése