Mit szabad enni?


A crohn kezdetén, az első műtétem előtt volt a legaktívabb a betegségem. Lassan már semmit nem mertem enni, mert mindentől ment a hasam. A crohn azonban nem olyan, mint egy hasmenéses vírus. Hiába megy az ember hasa, attól még éhes (én legalábbis az voltam), és nem jók rá az általános diétás ételek (mint pl.: a köménymagleves, vajas pirítós, ét csoki). Enni azonban nem igen tudtam, mivel annyira be volt gyulladva  a szervezetem, hogyha csak egy korty vizet is ittam, úgy éreztem, mintha tüzes vasat nyomtak volna a nyelőcsövemhez. Nehezemre esett minden egyes falat lenyelése, és a gyomorszájam is iszonyatosan fájt.
A neten akkoriban találtam rá egy diétás oldalra, ahol minden le van írva, mit szabad aktív és passzív szakaszban fogyasztania nagy általánosságban a crohn betegeknek.


A crohn betegségnél tudni kell, hogy mindenkinek egyéni az étel toleranciája. 

Fontos, hogy idővel az ember saját maga kitapasztalja, mi jó neki és mi nem. Ezt sajnos senki más nem tudja majd eldönteni, nincs általános crohn diéta. Mégis szerintem nagy általánosságban igazak ránk a fenti címen leírt dolgok. Zsíros és fűszeres ételeket mindenképpen érdemes elkerülni, ahogyan a cukrot és az adalékanyagokat tartalmazó ételeket is. Persze kizárni nem lehet mindent, de nem árt az óvatosság. Érdemes a zöldségeket és a gyümölcsöket is meghámozni, és megpárolni, nekem viszonylag kevés dolgot tolerál nyersen a szervezetem. A héjaktól és a magvaktól pedig általában újra aktivizálódom.  
Nagyon durva aktív szakaszban én kizárólag sóban vízben főtt krumplit, rizst és rizsnyákot, valamint almakompótot (friss alma, vízben párolva, cukor nélkül) tudtam enni. Vízben párolt csirkemellel is megpróbálkoztam, azt azonban ki is hánytam.
Körülbelül négy hétig tartott ez a diétám. Mikor már nem fájt a nyelőcsövem és a gyomorszájam sem, bevezettem a vízben párolt cukkinit, valamint a főtt tojást. A cukkinit érdemes meghámozni, ahogyan a legtöbb zöldséget és gyümölcsöt is, mert irritáló lehet a héjuk. Kicsit később a párolt csirkemellel és hallal is megpróbálkoztam, melyek ezúttal már nem okoztak gondot. 
Mérsékeltebben aktív időszakban sokkal több mindent tudok fogyasztani, viszont az olyan dolgokat, mint a méz, étcsoki vagy uborka, olyankor bizony el kell hagyni. 
Az ételeket a betegségem kezdetén lassan vezettem be, eleinte mindenből csak egy nagyon keveset ettem. Olyan három-négy naponta próbálkoztam egy új étel, vagy fűszer bevezetésével, hogy tudjam, mi irritálja a belemet, hogy mit szabad majd a későbbiekben ennem. Jelenleg még mindig így csinálom, és a kis adagokkal való bevezetést is tartom.
Majdnem mindent magamnak főzök, és általában mindig vizet (buborékmenteset) iszom, vagy sima zöldteát, amit magamnak gyümölcsökkel ízesítek.
A szervezetem helyreállításában valamennyit segített a kefir gomba, és a repceméz is, ezekről majd bővebben írok egy bejegyzést. 

Bevezetési sorrend (amik tetszenek a gyomromnak):

Aktív szakasz
Rizs
Krumpli
Alma (meghámozva, párolva, vagy kompótként)

Kevésbé aktív

Cukkini (hámozva)
Tojás (eleinte kemény, majd  a lágy is)
Csirkemell
Hal (lazac)
Kefir (kefir gombából készített házilag)
Csirkecomb (leszedve a bőre)
Brokkoli
Sütőtök
Fahéj
Laktóz mentes sajt (lehet a kemény sajtok is jók lennének a laktózosak közül, egyelőre nem merem)
Laktóz mentes sonka (csirke és pulyka, nem merek továbbra sem húspult mögüli felvágottakat venni, ki tudja mi van bennük, ráadásul azokban is lehet laktóz)
Laktóz mentes joghurt (gyümölcsjoghurt is, a barackosat és a meggyeset bírom)
Laktóz mentes túró
Pulykamell
Oregánó
Bazsalikom
Kakukkfű
Majoranna
Petrezselyem
Kapor
Köménymag
Babérlevél
Szerecsendió
Kurkuma
Rizsliszt
Krumpliliszt
Zabliszt
Baracklekvár (házi, kevés cukorral, a boltitól azonnal bevérezett a végbelem, a diabetikustól is)
Barackkompót (házi, sárgabarack és őszi is)
Zeller
Borsó (kipattintva a héjából, héjastul azonnal aktivizálódok, nagyon fájdalmas)
Repceméz (bélnyugtató hatású, bármennyit megehetek belőle, ráadásul semmi bajom nincs tőle, nem úgy mint a cukortól)
Babapiskóta (lehet kapni egyes bioboltokban rizslisztből készülteket is)
Olíva olaj

Mikor már az Imuran hatott

Zsömle (vizezett fajta, bolti)
Kígyóuborka (meghámozva, nyersen)
Banán (megsütve)
Laktóz mentes sonka (disznó)
Búzaliszt (fehér)
Laktóz mentes tej (magában sosem fogyasztom, csak ételek készítéséhez használom)
Lucerna csíra
Borsikafű (hasonlóan funkcionál mint a bors, csak gyengébb és bírja a gyomrunk)
Rozmaring
Pirospaprika (édes-nemes)
Laktóz mentes túrórudi
Étcsoki (70%-os vagy 85%-os, nádcukor tartalmú)
Padlizsán
Citromlé (csakis citromból facsart!)
Póréhagyma (sokkal gyengébb mint a vörös, viszont nagyon finom ízt ad az ételeknek)
Cica kakaó
Avokádó (nyersen)
Szegfűszeg
Bécsi virsli
Négytojásos tészták (spagetti, stb.)
Csirkemáj
Fehérszőlő (meghámozva, mag nélkül)
Gyógyteák (pl.: zsurló, csalán)
Zöldtea
Konzervhal (saját levében ázott)

Biológiai kezelés óta

Sárgarépa, fehérrépa
Császárzsömle (bolti)
Paprika (meghámozva, megfőzve, de eléggé bélmozgató)
Gomba (megfőzve, általában nem eszem meg, csak a leve kedvéért, mert nagyon bélmozgató)
Őszibarack (meghámozva, nyersen)
Görögdinnye (a magokra ezúttal nagyon kell ügyelni, nehogy lenyeljük!)
Paradicsom (meghámozva, kibelezve a magházát: a húsát kell megpárolni és ízesíteni, kb. 6 db-ot bírok 1 nap, ha többet eszem mehetek wc-re, de egyébként semmi bajom tőle)
Fehérkenyér
Száraz fehérbor (vízzel, fröccsként)
Fokhagymasó
Bacon (módjával)
Fejes saláta
Bolti 60%-os baracklekvár

Amiket nem bírok:

Kókuszzsír (sokan írták, hogy olajjal helyettesíthető, de nekem nem bírja a gyomrom)
Eleinte a búzaliszt és a zsömle (bevérzett tőlük a végbelem), de mióta az Imuran hatni kezdett szerencsére semmi bajom tőlük
Sárgarépa, fehérrépa: a gyomrom bírja, a sipolyom azonban frissen műtve fájt tőlük rendesen, most már semmi bajom nincs tőlük
Bolti lekvárok, kevés cukortartalmúak, 60%-osak vagy diabetikusak (csakis biológiai kezelést követően, különben bevérzett a végbelem tőlük)
Körte (meghámozva, megsütve, de úgy is nagyon fájt tőle a vékonybelem gyulladt része)
Fehérkenyér (eléggé fájt tőle a vékonybelem, többfélét is kipróbáltam, csakis biológiai kezelést követően bírtam)
Vöröshagyma (nagyon fájt ettől is a vékonybelem)
Ananász (3 napig fájt tőle a hasam, ez volt az egyik legrosszabb, pedig meg volt sütve)
Házi meggykompót (fájdalmas)
Borsóhéj (a leggyilkosabb)
Sör (gázképző, nem a legjobb)
Laktóz mentes baromfi virsli (fájdalmas, én a sok E számra gyanakszom)
Mortadella (kizárólag biológiai után bírtam, amúgy fájdalmas, sok benne az E szám)

Általában minden ételt megérezek elsőre egy kicsit, amikor bevezetem az étrendembe. Pár óra elteltével azonban rögtön lehet tudni, hogy mit fog bírni hosszútávon is a gyomrunk. Azok az ételek, amik úgymond tetszenek a gyomornak, második és harmadik próbálkozásra már kevésbé érezhetőek. Amiket pedig nem tolerál, első alkalommal kibuknak.
Régebben nagy kávés voltam, napi 4et is megittam, azonban úgy döntöttem, erről a szenvedélyemről végleg lemondok. A tejfölt és tejszínt sem merem kipróbálni (laktóz menteset sem), a magas zsírszázalék tartalmuk miatt, ráadásul visszaemlékezve mintha már régebben is bajom lett volna még a laktóz mentesektől is, ahogyan a káposztától is. A szénsavas üdítőket semmiképp nem próbálom ki, azt olvastam róluk, hogy azok a legnagyobb gyilkosok ebben a betegségben, valamint az olajos magvaktól, chipsektől, kukoricától, a paradicsomtól és a gombától is óva intenek mindenkit (én azért az utóbbi kettővel megpróbálkoztam).

A crohn étrendről bővebben

Szerintem crohnosként fontos, hogy zömében magunknak készítsük ételeinket, és elhagyjuk a legtöbb előre gyártott ételt. Érdemes időt szakítani rá, hiszen a jobb közérzetről van szó. A legtöbb crohn-beteg (akik régebb óta szenvednek ebben a betegségben, és akiknek véleményét fórumokon elolvastam), azt tapasztalták, hogy a gyorséttermi kaják, valamint a mesterséges anyagokkal készült ételek (gondolok itt a porlevesekre, szószokra, stb.) hosszútávon teljesen kikészítik a crohnos gyomrot (valószínű az egészségeset is). Szerintem a betegség kialakulásában közrejátszanak a mai, modern étkezési szokásaink is. A legtöbben nem figyelünk arra, mit eszünk, nincs időnk főzni, ezért hajlamosak vagyunk kész ételeket vásárolni. A legtöbbször azonban nem tudhatjuk, milyen anyagokat tartalmaznak ezek az ételek, így a következményeit sem tudjuk, mivel jár az, ha megesszük őket. 

Azonban nem csupán a kész ételektől kell tartanunk. A csirke, amit a boltban megveszünk, antibiotikumos tápon nevelkedett, a zöldségek-gyümölcsök tele vannak nyomva vegyszerekkel, a szószok, felvágottak, csokik, pékáruk, chipsek pedig ki tudja milyen tartósítószerekkel, ízfokozókkal és adalékanyagokkal vannak teletömve.
A betegségem kezdetén megpróbálkoztam mindenből bio-t venni, idővel azonban visszaszoktam a normálra, mert nem bírta a pénztárcám. 

Meg kell hogy valljam, amikor elkezdtem a crohn diétát, nagyon megijedtem. A boltokban kapható élelmiszerek 90%-át ugyanis teljes egészében elfelejthettem. Furcsa volt az az íz világ, amibe belecsöppentem, hisz ki enne száraz csirkemellet, ha az étteremben ebédre egy finom friss salátát vagy gyrost is vehet?
Nekem azonban nem volt választásom. Muszáj volt beletörődnöm az ízfokozók elhagyásába, és megbarátkozni egy szegényesebb étrenddel.
Eleinte nagyon nehéz volt, a későbbiekben azonban sokkal könnyebbé vált a helyzet. Mára már kevésbé zavar, ha mások finomat esznek előttem (néha azért csorog a nyálam és rosszul esik). Megtanultam együtt élni az étrendemmel, amibe azért csurran-cseppen néha némi izgalom is, például mikor új dolgokat próbálok ki.   

A crohn étrend egyébként eléggé egysíkú. Nem csupán az ízfokozók elhagyásával van a gond, azon szerintem még egész hamar túlteszi magát az ember. A zavaró inkább az, hogy alig ehetünk nyers gyümölcsöt és zöldséget. Nekem rettenetesen hiányoznak ezek a dolgok, ezért is próbálkozom valamilyen módon visszacsempészni őket az étrendembe. Kíváncsi leszek, mit sikerül még kibírnia a gyomromnak. :)
A másik gondom a fűszerezéssel van (jaj mégis csak az ízek!). Egész sok fűszert szabad használnunk, elsőre biztosan nem hangzik olyan rosszul, ha elolvassa az ember. Egy idő után azonban nagyon ellaposodik, hasonló az íz világ, nehéz újat kitalálni. Sokat kísérletezem az új ízekért, sikerült is pár egész jó receptet kieszelnem, majd ezeket is felteszem a bejegyzésekben.
Az ízek nem csupán a hasonló fűszerek miatt egysíkúak, hanem amiatt is, mert nem igazán ehetünk zsiradékot. Én régebben egyáltalán nem főztem zsírosan, sosem szerettem az olajban tocsogó kajákat. Na de azért annál, amit most használok, jóval több olajjal locsoltam meg a húst! Így, hogy nem használhatok szinte csak egy-egy kiskanál olívaolajat, a csirkemell nagyon száraz lesz, bárhogyan is készítem el. 

Sokszor készítek egytálételeket sütőben (rakott brokkolit, rakott cukkinit, rakott krumplit csirkével vagy darált pulykamellel, barackos-sajtos-sonkás csirkemellet, almás csirkemellet), valamint párolt ételeket is csirkéből, pulykamellből, és zöldségekből. Csirkecombból húslevest, pulykamellből pedig gulyáslevest is  szoktam készíteni, amik a "crohnos" fűszerek mellett is nagyon finomra szoktak sikeredni. Reggelire gyakran eszem sajtos meleg szendvicset, házilag készített májkrémet zsömlére kenve, vagy lágy tojást pirított zsömlével, ezeket általában nagyon szeretem. A zsömlét sajnos nem tudom vajjal megkenni (még nem próbáltam ki a magas zsírszázalék tartalma miatt, margarint pedig egész biztos nem fogom, tekintve, mennyire egészségtelen), így padlizsánkrémet, vagy túrókrémet szoktam a sonka alá tenni. Krumplifőzeléket is készítek néha, valamint sajtos besamel mártást is különféle tésztákhoz. Tejföl helyett joghurttal vagy tejjel szoktam habarni, ugyanolyan finom velük is az étel.
Gyakran készítek magamnak piskótát (ennek a receptjét is felteszem majd a blogra). Nagyon édesszájú vagyok, nem bírom ki édesség nélkül. Általában túrós-almás, almás-fahéjas, vagy banános-csokis kombinációkat alkalmazom. A piskóták nagyon finomak és laktatóak, tetejüket mindig megkenem vastagon repcemézzel, de anélkül is édesek. A sütik rizsliszttel is könnyen elkészíthetők és ugyanolyan finomak, mint búzaliszttel. :)
Újabban gyomorbarát pizzát és chipset is készítek magamnak, majd ezeknek a receptjét is megosztom a blogon, mert nagyon finomak. :)
Már régóta tervezem, hogy kenyeret is sütök magamnak, jó lenne felváltani a bolti zsömlét egy adalékmentes pékárura. Ha elkezdem, erről is teszek fel jól sikerült recepteket.
A zsömlékkel kapcsolatosan egyébként érdekes megállapításra jutott a gyomrom. Boltonként változó a minőségük (nem csak állagra), a gyomrom már csak tudja. :D

Az étrenddel kapcsolatosan szerintem ami igazán fontos még az az, hogy az ember magának keverje a fűszereket és a szószokat. Én semmiképp nem használnék vegetát, leveskockát, ketchupot vagy ehhez hasonlókat. Ki tudja mi van azokban is, jobb az, ha békében nyugszik a gyomor. Egyébként minél több E szám található egy élelmiszer csomagolásán, annál kevésbé tolerálja a szervezetem. 
Én egyelőre nem kísértem a sorsot. Lehet túl óvatos vagyok, de amikor nagyon fáj a gyomrom, az elviselhetetlen. Nem éri meg a szenvedést és a rengeteg hasmenést. 


4 megjegyzés:

  1. Nagyon köszönöm a rengeteg tanácsot.

    VálaszTörlés
  2. Ez nagyon jo leirás köszönjük szèpen

    VálaszTörlés
  3. Nagyon köszönöm, én a levesekkel vagyok bajban.
    Azelőtt minden nap ettem levest.

    VálaszTörlés
  4. Ez nagyon jó,hogy leirtad!Várom nagyon a recepteket,amit igértél.

    VálaszTörlés